تبلیغات
:: یادواره شهیدان همیشه زنده :: مالک :: - اولین های شهیدان دفاع مقدس

:: یادواره شهیدان همیشه زنده :: مالک ::
 
تقدیمی ناچیز به شهدای گرانقدر اسلام ...
عنوان : اولین عملیات تفحص پیكر پاك شهدا
نوع اصطلاح :اولین های شهیدان دفاع مقدس
با پایان یافتن دفاع مقدس و پذیرش قطعنامه 598، كار جستو –جوی مفقودین و پیكر های پاك شهدا یكی از مهمترین دغدغه های مسئولان كشور و فرماندهان جنگ قلمداد شد.در این راستا با تلاش یادگاران دوران دفاع مقدس، گام های مؤثر و در خور تحسین صورت گرفت.

كار جست و جوی پیكرهای پاك و مطهر شهدای دفاع مقدس از سال 1367 آغاز و تا آخرین روزهای سال 1369 به صورت پراكنده ادامه یافت.اما با تشكیل كمیتۀ جست و جوی شهدا و فقودین، اولین عملیات رسمی تفحص پیكرهای پاك شهدا در پنجم فروردین ماه سال 1370، در منطقۀ پنجوین(منطقۀ عملیاتی والفجر4) در ارتفاعات كانی مانگا آغاز شد.
كیمتۀ جست و جوی مفقودین بنا بر مصوبه شورای امنیت ملی در شهریور ماه سال 1370 تشكیل شد و هدف آن ردیابی پیكر مطهر شهدا در مناطق عملیاتی و مشخص ساختن وضعیت نهایی مفقودین بود.در حقیقت انگیزه تشكیل آن كاهش عوارض روانی، اجتماعی جنگ در بین افراد جامعه بود.سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش جمهوری اسلامی، جمعیت هلال احمر، بنیاد شهید، وزارت امور خارجه، وزارت اطلاعات، ستاد رسیدگی به امور آزادگان ووزارت كشور با این كمیته همكاری داشته اند. بعضی نهادها مانند وزارت ارشاد یا سازمان تبلیغات اسلامی بنا بر احتیاج از آنهادعوت به عمل آمده است
لازم به یادآوری است كه تا اوایل سال 1382 نزدیك به 48 هزار پیكر شهید در عملیات كاوش در 286 منطقه شناسایی شده ، كشف گردید. بزرگترین گور دسته جمعی كشف شده مربوط به شهدای طلاییه با 140 شهید بود . در بزرگترین تشییع انجام شده در سال 73، پیكر های پاك 3120 شهید در تهران تشییع شد.


منبع : كتاب اولین های دفاع مقدس ؛ محمد خامه یار
طبقه بندی: یادواره ها،  تقویم دوران، 
برچسب ها: اولین های شهیدان دفاع مقدس،  
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 2 مهر 1392 توسط راه فردا
تمامی حقوق مطالب برای :: یادواره شهیدان همیشه زنده :: مالک :: محفوظ می باشد